Comunicari

 

10.03.2020

Se suspendă toate cursurile Centrului de Excelență Neamț începând cu data 11.03.2020. Cursurile nu vor fi reluate în perioada în care școlile vor fi închise. Rugăm elevii și părinții să urmărească anunțurile de pe site-ul nostru, secțiunea „comunicări”, în legătură cu redeschiderea cursurilor.

04.03.2020

Cursurile din data de 07.03.2019 se vor desfășura astfel:

  • la Școala Gimnazială nr. 3 grupele de matematică, cls. 5, 6, 7, începând cu ora 9,00
  • la Colegiul Național de Informatică grupele de matematică, cls. 8 și 9, începând cu ora 9,00
  • la Școala Gimnazială nr. 3 grupa de psihologie începând cu ora 9,30

04.02.2020

Cursul de engleză, Piatra Neamț, de vineri, 07.02.2020, se suspendă.

20.01.2020

Cursurile din data de 24 și 25 ianuarie 2020 se suspendă. Se recuperează:

  • cursul de matematică, cls. 5A și 5B, Piatra Neamț, în ziua de miercuri, 22.01.2019, ora 14:30
  • cursul de matematică, cls. 6, Piatra Neamț, în ziua de joi, 23.01.2019, ora 15:00
  • cursul de matematică, cls. 9, Piatra Neamț, în ziua de joi, 23.01.2019, ora 14:00
  • cursul de lb. engleza, liceu, Piatra Neamț, în ziua de luni, 27.01.2019, ora 14:30

16.12.2019

Cursul de limba română, cls. 5, Piatra Neamț, din data de 16.12.2019, se suspendă.

09.12.2019

Programul grupelor de matematică de la Piatra Neamț din data de 14.12.2019 se modifică după cum urmează:

Grupele 5A, 5B – recuperează cursurile din data de de 14.12.2019 în data de 10.12.2019, ora 15:00

Grupa 6 – recuperează cursurile din data de 14.12.2019 în data de 12.12.2019, ora 15:00

Grupa 7 – se suspendă cursurile din data de 14.12.2019 fără recuperare

Grupa 8 – recuperează cursurile din data de 14.12.2019 în data de 18.12.2019, ora 15:00

Grupa 9 – desfășoară cursurile normal în data de 14.12.2019

6.12.2019

În ziua de 6.12.2019 cursurile de limba română clasa a 7a care se suţin la Colegiul Naţional Calistrat Hogaş se suspendă.

27.11.2019

 

În ziua de 30.11.2019 nu se susțin cursuri la Centrul Județean de Excelență.

15.11.2019

Cursurile de fizică, cls. 6B și clasa 10, de la Piatra Neamț, din data de 16.11.2019, se suspendă.

09.10.2019

Elevii înscriși în cea de-a doua etapă se găsesc aici: INSCRISI ETAPA II

Grupa de economie, Piatra Neamț, nu poate fi constituită prin urmare  selecția elevilor nu va mai avea loc.

07.10.2019

În cea de-a doua etapă, selecția elevilor va avea loc astfel:

  • lb. româna, cls. 9-10, Tg. Neamț – miercuri, 09.10.2019, ora 16:00, CN Ștefan cel Mare
  • lb. română, liceu, Piatra Neamț – miercuri, 09.10.2019, ora 14:30, CN Petru Rareș
  • economie, liceu, Piatra Neamț – joi, 10.10.2019, ora 14:30, CN Petru Rareș
  • fizică, cls. 8,10, Roman – joi, 10.10.2019, ora 14:30, CN Roman Vodă

03.10.2019

Se reiau înscrierile la centrul de excelență la:

Tg. Neamț, limba română cls. 9-10

Roman, fizică cls. 8 și cls. 10

Piatra Neamț, limba română liceu și economie liceu

Listele cu elevii admiși la grupele de informatică, Piatra Neamț, le gasiți aici: ADMISI INFORMATICA HLO

29.09.2019

Listele cu elevii admiși la Centrul Județean de Excelență le găsiți aici: ADMISI-LA-CENTRUL-DE-EXCELENȚĂ 

La matematică, cls. 4, 5, 6, Piatra Neamț,  listele cu elevii admiși le găsiți mai jos. Pe măsură ce vom primi rezultatele din teritoriu listele vor fi completate. 

Cursurile la Centrul Județean de Excelență Neamț încep cu data de 01.10.2019. Orarul îl găsiți aici: ORAR

Lista cu elevii admiși la grupele de matematică, PIATRA NEAMȚ, clasele a IV-a, a V-a și a VI-a le găsiți aici: Admiși MATE cls. 4,5,6

Subiectele și baremele pentru testarea elevilor din clasele a IV-a, a V-a și a VI-a la matematică, PIATRA NEAMȚ, se găsesc la secțiunea „elevi”

25.09.2019

În documentele de mai jos se găsesc listele cu elevii înscriși la Centrul de Excelență (listele conțin și elevii admiși fără testare; în cazul în care un elev îndeplinește condițiile prevăzute în postarea din data de 02.09.2019 privind admiterea fără testare și nu apare ADMIS în tabelele de mai jos se va prezenta la selecție și profesorul va consemna în lista rezultatelor că este admis fără testare). 

Aici: INSCRISI LA CENTRUL DE EXCELENȚĂ

AiciINSCRISI MATEMATICA HLO

Aici: INSCRISI INFORMATICA HLO

Aici: INSCRISI FIZICA HLO

Aici: INSCRISI ASTROFIZICA HLO

Detalii despre selecția elevilor la grupele de fizică și informatică de la Piatra Neamț se găsesc pe site-ul Hai la olimpiadă! la secțiunea înscrieri.

Pentru celelalte grupe informațiile privind selecția elevilor se găsesc în postarea din data de 19.09.2019.

23.09.2019

ETAPA DE ÎNSCRIERE S-A ÎNCHEIAT!

19.09.2019

Testarea elevilor se va realiza conform planificării de mai jos. Planificarea este orientativă. Eventuale completări, reprogramări se vor face pe data de 25 sept. 2019 când se va posta și lista elevilor înscriși.

GRUPE LA CENTRUL DE EXCELENȚĂ (Tg. Neamț)

Nr. crt. Grupa Ziua și ora la care se va desfășura testarea elevilor Locul de desfășurare a testării elevilor
1 electronică și automatizări – liceu sâmbătă, 28 sept, ora 9:00 Liceul Vasile Conta
2 româna cls. 7 vineri, 27 sept.,14:30 CN Stefan cel Mare – sala de festivități
3 româna cls. 9,10  vineri, 27 sept., ora 12:00 CN Ștefan cel Mare
4 româna cls. 11,12 joi, 26 sept, ora 14:00 CN Ștefan cel Mare
5 matematica – cls. 4 sâmbătă, 28 sept., ora 9:00 Liceul Vasile Conta
6 matematica – cls. 5 sâmbătă, 28 sept, ora 9:00 Liceul Vasile Conta
7 matematica – cls. 6 sâmbătă, 28 sept, ora 9:00 Liceul Vasile Conta
8 matematica – cls. 8 sâmbătă, 28 sept, ora 9:00 Liceul Vasile Conta
9 lb. engleză sâmbătă, 28 sept, ora 9:30 CN Ștefan cel Mare
10 fizica – cls. 7 sâmbătă, 28 sept, ora 9:00 Liceul Vasile Conta
11 TIC  vineri, 27 sept.,ora 10 CN Ștefan cel Mare
12 istorie liceu sâmbătă, 28 sept, ora 9 CN Ștefan cel Mare

GRUPE LA CENTRUL DE EXCELENȚĂ (ROMAN)

Nr. crt. Grupa Ziua și ora la care se va desfășura testarea elevilor Locul de desfășurare a testării elevilor
1 matematica tehnic – cls 12 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 LT Vasile Sav
2 matematica tehnic – cls 11 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 LT Vasile Sav
3 matematica tehnic – cls 10 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 LT Vasile Sav
4 chimie tehnic – liceu vineri 27, sept, ora 13:00 LT Vasile Sav
5 electronică și electrotehnică sâmbătă, 28 sept, ora 9.00 LT Vasile Sav
6 matematica – cls. 5 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
7 matematica – cls. 6 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
8 matematica – cls. 7 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
  matematica – cls. 8 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
9 matematica – cls. 4 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
10 româna liceu marți, 2oct, ora 13 CN Roman Vodă
13 fizica – cls. 6 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
14 fizica – cls. 7 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
15 fizica – cls. 8 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
16 fizica – cls. 9 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
17 fizica – cls. 10 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă
18 informatica – cls. 9 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Roman Vodă

GRUPE LA CENTRUL DE EXCELENȚĂ (PIATRA NEAMT)

Nr. crt. Grupe Ziua și ora la care se va desfășura testarea elevilor Locul de desfășurare a testării elevilor
1 româna cls. 5 joi, 26 sept, ora 17.00 CN Petru Rareș
2 româna cls. 6,7 vineri, 27 sept.,14.30 CN Calistrat Hogaș
3 româna cls. 9 vineri, 27 sept.,14.00 CN Calistrat Hogaș
4 literatură universală joi, 26 sept.,17.00 CN Petru Rareș
5 româna cls. 10,11,12 joi, 26 sept, ora 17.00 CN Petru Rareș
6 italiană luni, 30 sept, ora14.30 CN Petru Rareș
7 franceză – cls. 7,8 marți, 1 oct, ora 14:30 CN Petru Rareș
8 engleza liceu joi, 26 sept, ora 14:30 CN Calistrat Hogaș
9 chimie anorganică – cls. 7 vineri, 27 sept., ora 14.30 CN Calistrat Hogaș
10 chimie anorganică – cls. 8,9   CN Petru Rareș
11 psihologie  vineri, 27 sept., ora 14:30 CN Petru Rareș
12 logică, oratorie și dezbatere joi, 26 sept, ora 14:30 CN Petru Rareș
13 electronică și robotică joi, 26 sept, ora 14:30 CT Gheorghe Cartianu
14 matematica – cls. 4 (2 grupe) sâmbătă, 28 sept, ora 9:00 CN Petru Rareș

 

GRUPE „Hai la olimpiadă!” (PIATRA NEAMȚ)

Nr. crt. Grupe Ziua și ora la care se va desfășura testarea elevilor Locul de desfășurare a testării elevilor
1 matematica – cls.5 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
2 matematica – cls. 6 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
3 matematica – cls.7 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
4 matematica – cls.8 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
5 matematica – cls.9 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
6 matematica – cls.10 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
7 fizica-cls.6 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
8 fizica-cls.7 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
9 fizica-cls.8 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
10 fizica-cls.9 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
11 fizica-cls.10 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
12 fizica-cls.11 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
13 fizica-cls.12 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Petru Rareș
14 informatica-cls.5 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica
15 informatica-cls.6 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica
16 informatica-cls.7 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica
17 informatica-cls.8 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica
18 informatica-cls.9 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica
19 informatica-cls.10 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica
20 informatica-cls.11 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica
21 informatica-cls.12 sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica
22 astrofizica sâmbătă,28 sept, ora 9.00 CN Informatica

11.09.2019

RUGĂM ELEVII ȘI PĂRINȚII SĂ COMPLETEZE TOATE CÂMPURILE ÎN FORMULARUL DE ÎNSCRIERE (mai ales disciplina)

10.09.2019
Grupele care se vor constitui la Centrul Județean de Excelență Neamț în anul școlar 2019-2020 se găsesc în tabelul de mai jos. În dreptul fiecărei grupe veți găsi un link pe care este suficient să dați click și se deschide formularul de înscriere. După ce completați formularul nu uitați să-l trimiteți (dați click pe butonul submit). 

Înscrierile se pot face și direct la sediul centrului de excelență din clădirea Colegiului Național Petru Rareș. 

Alte informații despre înscriere găsiți în postarea din data de 02.09.2019

Grupe la Centrul de Excelență (TÂRGU NEAMȚ)

Nr.crt. Grupa Link pentru înscriere
1 electronică și automatizări – liceu  
2 româna cls. 7
3 româna cls. 9,10 
4 româna cls. 11,12
5 matematica – cls. 4
6 matematica – cls. 5
7 matematica – cls. 6
8 matematica – cls. 8
9 lb. engleză
10 fizica – cls. 7
11 TIC 
12 istorie – liceu

Grupe la Centrul de Excelență (ROMAN)

Nr. crt. Grupa Link pentru înscriere
1 matematica tehnic – cls 10

 

2 matematica tehnic – cls 11
3 matematica tehnic – cls 12
4 chimie tehnic – liceu
5 electronică și electrotehnică
6 matematica – cls. 4
7 matematica – cls. 5
8 matematica – cls. 6
9 matematica – cls. 7
10 matematica – cls. 8
12 româna liceu
13 fizica – cls. 6
14 fizica – cls. 7
15 fizica – cls. 8
16 fizica – cls. 9
17 fizica – cls. 10
18 informatica – cls. 9

Grupe la Centrul de Excelență (PIATRA NEAMȚ)

Nr. crt. Grupe Link pentru înscriere
1 româna – cls. 5  
   
   
   
   
   
7 italiană
8 franceză – cls. 7,8
9 engleza liceu
10 chimie anorganică – cls. 7
11 chimie anorganică – cls. 8,9
12 TIC
13 psihologie 
14 logică, oratorie și dezbatere
15 economie
16 electronică și robotică
17 matematica – cls. 4 (2 grupe)

GRUPE „Hai la olimpiadă!” (PIATRA NEAMȚ)

Nr. crt. Grupe Link pentru înscriere
1 matematica cls. 5  
2 matematica cls. 6
3 matematica cls. 7
4 matematica cls. 8
5 matematica cls. 9
6 matematica cls. 10 
7 informatica cls. 5
8 informatica cls. 6
9 informatica cls. 7
10 informatica cls. 8
11 informatica cls. 9
12 informatica cls. 10
13 informatica cls. 11
14 informatica cls. 12
15 fizica cls. 6
16 fizica cls. 7
17 fizica cls. 8
18 fizica cls. 9
19 fizica cls. 10
20 fizica cls. 11
21 fizica cls. 12
22 astronomie și astrofizică cls. 9,10

02.09.2019

În perioada 10 sept -23 sept se vor face înscrieri la grupele din cadrul Centrului Județean de Excelență Neamț. Înscrierile se fac on-line în baza unor formulare care vor putea fi accesate pe site-ul nostru începând cu data de 10 sept. 2019. Listele cu elevii înscriși vor fi postate pe site la secțiunea comunicări pe data de 25 sept. 2019 (lista va conține și elevii admiși fără a participa la testare).

În perioada 26 sept.- 2 oct.  va avea loc testarea elevilor înscriși conform unui grafic care va fi postat pe site-ul nostru pe data de 19 sept. 2019.

Grupele se vor constitui din minimum 14 elevi și maximum 28 de elevi. În cazul în care numărul de elevi înscriși la o grupă este mai mic decât 14 grupa nu se va constitui în acest an școlar și testarea elevilor nu va mai avea loc. Fac excepție grupele la care cel puțin un elev înscris a fost premiat (premiu, mențiune, medalie, diplomă de onoare) la olimpiada națională a disciplinei respective, situație în care grupa se poate constitui cu minimum 9 elevi. Totodată, dacă cel puțin un elev înscris a fost premiat la alte concursuri naționale/internaționale sau s-a calificat la olimpiada națională a disciplinei respective grupa se poate constitui cu minimum 12 elevi.

Vor fi admiși fără a participa la testarea cunoștințelor, cu condiția completării unui formular de înscriere, fără a depăși jumătate din numărul  de locuri alocate, următorii elevi, în această ordine:

  • – elevii care s-au plasat pe primele 6 locuri la olimpiada județeană a disciplinei respective
  • – elevii care au participat la cursurile centrului de excelență în anul școlar trecut, la disciplina respectivă, au promovat și au obținut punctaje mari (cel puțin 60% din punctajul maxim)
  • – elevii care au fost premiați la alte concursuri județene, interjudețene, naționale, internaționale la disciplina respectivă

Fac excepție elevii înscriși la grupele de matematică, clasele a IV-a și a V-a care vor fi admiși fără a participa la testare numai în baza rezultatelor de la concursul de matematică MATHESIS (dar nu mai puțin de 22 de puncte), cu condiția de a completa formularul de înscriere și fără a depăși jumătate din numărul de locuri alocat. La grupa de matematică, cls. a VI-a, vor fi admiși fără a participa la testare elevii care s-au plasat pe primele 6 locuri la olimpiada județeană, apoi elevii care s-au plasat pe primele locuri la concursul de matematică MATHESIS (cu punctaje mai mari de 18 puncte), apoi elevii care au obținut punctaje mari la evaluarea finală în anul școlar trecut, cu condiția de a completa formularul de înscriere și fără a depăși jumătate din numărul de locuri alocat.

Începând cu data de 10 sept. 2019 vor fi postate pe site, la secțiunea comunicări, grupele care vor putea fi constituite, numărul maxim de locuri, alte detalii privind organizarea cursurilor.

22.04.2019

Rezultatele finale la concursul MATHESIS cât și la contestațiile depuse se găsesc pe pagina „Concursuri și olimpiade”, subpagina „MATHESIS”, 2018-2019.

17.04.2019

Vineri, 19.04.2019, ora 15, are loc evaluarea finală la grupa de matematică de la clasa a VII-a.

Sâmbătă, 20.04.2019, cursurile la grupele de matematică la clasa a IV-a se suspendă. 

Pe perioada vacanței de primăvară nu se fac cursuri la centrul de excelență 

13.04.2019

Rezultatele concursului MATHESIS și subiectele/baremele de corectare se găsesc pe pagina „Concursuri și olimpiade”, subpagina MATHESIS 2018-2019. 

Contestațiile se depun la Centrul de Excelență, direct sau prin email la adresa excelentant@gmail.com pe data de 18 aprilie între orele 9-14.

Rezultatele finale (după contestații) vor fi postate pe site cel târziu până la data de 22 aprilie 2019.

Festivitatea de premiere va avea loc pe data de 24 mai 2019, ora 16,30, în sala de festivități a Colegiului Național Petru Rareș.

11.04.2019

Elevii înscriși la concursul MATHESIS se vor prezenta la centrul de concurs (CN Petru Rareș la Piatra Neamț, CN Roman Vodă la Roman și Liceul Vasile Conta la Tg. Neamț) sâmbătă dimineața la ora 8.30. Concursul începe la ora 9,00.

30.03.2019

Reamintim că, potrivit anunțului din 04.03.2019, astăzi, 30 martie 2019, cursurile de matematică la cls. a IV-a se suspendă. Cursurile de matematică la cls. a V-a se desfășoară normal pe data de 30.03.2019 dar se suspendă pe data de 06.04.2019.

27.03.2019

Concursul județean de matematică al Centrului de Excelență Neamț MATHESIS va avea loc în data de 13.04.2019. Detalii privind organizarea concursului se găsesc la secțiunea „Concursuri si olimpiade”, subsecțiunea „Mathesis 2018-2019” (subiectele și rezultatele din celelalte ediții ale concursului se găsesc la aceeași secțiune, subsecțiunile „Mathesis 2017-2018”, respectiv „Mathesis 2016-2017”).

Elevii care se plasează pe primele locuri la olimpiada județeană de matematică și la concursul MATHESIS vor putea fi înscriși în anul școlar 2019-2020 la grupele de matematică doar prin completarea unui formular de înscriere fără a mai participa la etapa de selecție care se organizează în luna septembrie (numărul de elevi admiși fără a participa la etapa de selecție nu poate depăși 50% din numărul de locuri) 

26.03.2019

În perioada 25.03.2019-20.04.2019 au loc evaluările finale ale elevilor din Centrul Județean de Excelență Neamț. Detalii privind evaluarea finală se găsesc la sețiunea „Elevi”, subsecțiunea „Evaluare finala”

25.03.2019

Erată la anunțul din 04.03.2019

La grupele de matematică, cls. a V-a, se suspendă cursurile pe 06.04.2019 și 13.04.2019.

Pe data de 30.03.2019 cursurile se desfășoară normal. Eventualele recuperări vor fi comunicate elevilor pe data de 30.03.2019 și postate pe site pe data de 01.04.2019.

15.03.2019

Din cauza simulărilor pentru bacalaureat cursurile de română la cls. a V-a și a VI-a, Piatra Neamț, de luni, 18.03.2019, respectiv, marți, 19.03.2019, se suspendă.

06.03.2019

Deoarece pe 11 și 12 martie au loc simulări pentru clasele a VII-a și a VIII-a, cursurile de matematică, cls. a VI-a (Piatra Neamț), de luni, 11 martie 2019, și cursurile de franceză de marți, 12 martie 2019, se suspendă.

04.03.2019

Grupele de matematică, cls. a IV-a, vor face cursurile pe data de 16.03.2019 la Colegiul Național Petru Rares, începând cu ora 9, sala 10 (cls. 4A) și sala 9 (4B) – parter dreapta.

Pe data de 30.03.2019 și pe data de 13.04.2019 cursurile de matematică la clasa a IV-a și a V-a (Piatra Neamț) se suspendă deoarece elevii și profesorii  sunt antrenați la concursurile MATE+ și MATHESIS.

Începând cu data de 06.03.2019 cursurile de electronică se vor desfășura în zilele de miercuri, începând cu ora 13.

01.02.2019

Deoarece pe data de 16 febr. se desfășoară olimpiada locală de matematică în prima săptămână după vacanța intersemestrială orarul se modifică la grupele de matematică, cls. 5 și cls. 7, după cum urmează:

grupa de matematică cl. 5A – marți, 12 febr, și vineri, 15 febr, ora 14.30

grupa de matematică cl. 5B – marți, 12 febr, și vineri, 15 febr, ora 16.30

grupa de matematică cl. 7 – miercuri, 13 febr, și vineri, 15 febr, ora 15

31.01.2019

Pe perioada vacanței intersemestriale toate cursurile la Centrul Județean de Excelență se suspendă.

23.01.2019

Se suspendă toate cursurile la Centrul Județean de Excelență din zilele de 24, 25 și 26 ianuarie 2019

22.01.2019

Cursurile din data de 24.01.2019 se suspendă

Cursurile de matematică din data de 26.01.2019 la cls. V se suspendă și se recuperează marți 22.01.2019 ora 14.30, cls. 5A, și ora 16.30, cls. 5B.

Cursurile de matematică din data de 25.01.2018 la cls. 7 se suspendă și se recuperează sâmbătă, 2 febr., ora 9.00

Cursurile de psihologie din data de 26.01.2019 se suspendă.

17.01.2019

Cursurile de italiană din data de 18.01.2019 se suspendă.

06.12.2018

Cursurile de matematică la cls. 8, Piatra Neamț, din 07.12.2018 se suspendă.

26.11.2018

La concursul național interdisciplinar de fizică și matematică „Vrânceanu Procopiu” defășurat în perioada 16-18.11.2018 la Bacău elevul Manole Daniel de la grupa de fizică, cls. 11, a obținut mențiune. 

Elevii centrului de excelență au participat pe data de 17.11.2018 la concursul de chimie și protecția mediului „Cristofor Simionescu”, desfășurat la Iași. Eleva Teacu Iustina, grupa de chimie, cls. 9, a obținut premiul al II-lea. Eleva Pușcașu Andreea, grupa de chimie tehnic, cls. 11, a obținut premiul al II-lea  și elevul Ciocan Daniel, grupa de chimie tehnic, cls.11, a obținut mențiune.

La concursul interjudețean de matematică „Misterele matematicii” defășurat la Vaslui pe data de 17.11.2018 eleva Moldoveanu Daria Elena din cls. 4, grupa de matematică de la Roman, a obținut premiul al II-lea. Elevii Moise Cosmin Constantin, Colța Philippe Andrei, Goian Catrinel Ioana și Panaite Ilinca Alexandra de la grupa de matică, cls. 4, Roman, au obținut mențiuni.

La concursul PROFIZICA desfășurat pe data de 24.11.2018 la Vaslui elevii centrului de excelență au obținut următoarele premii: Apostol Alexandru, Bistriceanu Traian și Lupașcu Theodor Mihai de la grupa de fizică, cls.8, au obținul premiul I, elevul Pătrânea Cosmin de la grupa de fizică, cls. 7, a obținut premiul al II-lea și elevul Scurtu Iancu Matei de la grupa de fizică cls. 8, a obținut mențiune.

26.11.2018

La Piatra Neamț cursurile de română, cls. 5, de luni, 26.11.2018, se suspendă.

23.11.2018

Cursurile din data de 30 nov. și 1 dec. la disciplinele: matematică – cls. 4A, 4B, 5A, 5B, 7, 8, lb. romană – cls. 8, lb. română – liceu, lb. engleză, lb. italiană, psihologie, economie și TIC  se suspendă.

Cursurile se recuperează la următoarele grupe după cum urmează: matematica cls. 5A și 5B – miercuri, 28 nov., ora 15 (ambele grupe), matematică cls. 7 – joi, 29 nov., ora 15, TIC – luni, 3 dec., ora 14.30, lb. engleză, miercuri, 28 nov., ora 14.30. La celelalte grupe cursurile din data de 30 nov. și 1 dec. nu se recuperează

Eventualele modificări la disciplina fizică vor fi postate pe www.cex.fizica.com

22.11.2018

Cursurile de matematică la clasele a IV- a din data de 24.11.2018, de la Piatra Neamț, se suspendă și se recuperează luni 26.11.2018, ora 16.

Cursurile de matematică la clasa a IV-a din data de 24.11.2018, de la Roman, se suspendă și se recuperează vineri 23.11.2018, ora 15.

12.11.2018

Cursurile de matematică la clasele 5A și 5B din data de 24 nov. 2018 și 01.12.2018 se suspendă și se recuperează miercuri, 21 nov. 2018, ora 15 (ambele grupe), și miercuri, 28 nov. 2018, ora 15 (ambele grupe).

09.11.2018

Elevii Centrului Județean de Excelență Neamț au participat vineri, 02.11.2018, la concursul județean de matematică „De la alfa la omega”, organizat de Școala Gimnazială Nr. 2 Piatra Neamț.

La clasa a IV-a, din cei 21 de elevi premiați, 16 sunt elevi la centrul de excelență. Premiul I a fost acordat elevei Buzdea Ioana, premiul al II-lea elevului Bataragă Luca Iustin iar premiul al III-lea elevei Panaite Ilinca Alexandra, toți trei fiind elevi la centrul de excelență.

La clasa a V-a din cei 23 de elevi premiați, 17 sunt elevi la centrul de excelență. Premiul I a fost acordat elevei Mărtinuț Federica, premiul al II-lea elevului Bursuc Luca Ștefan iar premiul al III-lea elevei Sandu Ilinca, toți trei fiind elevi la centrul de excelență.

La clasa a VI-a din cei 14 elevi premiați, 13 sunt elevi la centrul de excelență. Premiul I a fost acordat elevului Luchian Cristian, premiul al II-lea elevului Isăchioaiei Mihnea iar premiul al III-lea elevului Veleșcu Cristian, toți trei fiind elevi la centrul de excelență.

La clasa a VII-a din cei 20 de elevi premiați, 9 sunt elevi la centrul de excelență. Premiul I a fost acordat elevului Berea George Alexandru iar premiul al III-lea elevei Boghean Daria Andreea, ambii elevi ai centrului de excelență.

La clasa a VIII-a din cei 14 elevi premiați, 6 sunt elevi ai centrului de excelență. Premiul al II-lea a fost acordat elevului Andronic Darius Dimitrie, elev la centrul de excelență.

30.10.2018

Cursurile din data de 03.11.2018 la grupa de psihologie se suspendă.

10.10.2018

Începând din data de 07.10.2018 toate informațiile privind organizarea și programul grupelor de fizică de la Piatra Neamț se găsesc pe adresa http://cex.fizica.com

04.10.2018

Începând cu data de 04.10.2018 se pot face înscrieri pentru constituirea unei grupe de excelență la matematică, cls. a IV-a, la ROMAN.

Înscrierile se fac on line cu formularul pe care-l găsiți aici (înscrierile s-au finalizat) până la data de 11.10.2018, ora 14.

Testarea elevilor va avea loc sâmbătă, 13.10.2018, ora 9,00, la Colegiul Național Roman Vodă. Cursurile vor avea loc săptămânal în zilele de sâmbătă începând cu ora 9,00.

03.10.2018

Cursurile la grupele de fizică încep cu data de 08.10.2018

Pentru eventualele probleme care apar în organizarea grupelor de fizică de la Piatra Neamț sau a orarului acestora elevii și părinții se vor adresa domnului prof. Dorel Haralamb de la Colegiul Național Petru Rareș, nominalizat de finanțatorul Fundația eMAG pentru Educație pentru coordonarea grupelor de fizică și astrofizică.

02.10.2018

Cursurile de matematică la clasa a IV-a vor începe sâmbătă, 13.10.2018, la Școala Gimnazială Nr. 2 Piatra Neamț (pe data de 06.10.2018 spațiul nu este disponibil din cauza referendumului)

Până la data de 01.10.2018 au fost admiși la Centrul Județean de Excelență Neamț un număr de 1360 de elevi, 310 la Roman, 241 la Târgu Neamț și 809 la Piatra Neamț.

Continuă înscrierile/testările pentru formarea grupelor de fizică cls. 8 la Roman, română cls. 8, română liceu, franceza cls. 7,8, logică, oratorie și dezbatere, economie la Piatra Neamț. Elevii admiși, care s-au înscris dar nu au participat la testare, cât și cei care încă nu s-au înscris se vor prezenta în zilele la care sunt planificate disciplinele mai sus menționate, în perioada 5-9 octombrie (planificarea orelor de curs pentru toate disciplinele se gaseste pe site la sectiunea elevi, 2018-2019, orar) 

30.09.2018

Orarul cursurilor la Centrul Județean de Excelență Neamț poate fi consultat la secțiunea elevi, 2018-2019, orar

Listele cu elevii admiși în urma testărilor din perioada 24-29.09.2018 vor fi postate astăzi 30.09.2018 pe măsură ce sunt procesate rezultatele la secțiunea elevi, 2018-2019, admisi

Până la data de 25.09.2018 s-au înregistrat peste 2000 de înscrieri la Centrul Județean de Excelență Neamț

24.09.2018

În perioada 10-22.09.2018 s-au înregistrat 1363 de înscrieri la Centrul Județean de Excelență Neamț.

Lista elevilor înscriși în perioada 10-22.09.2018 poate fi consultată la secțiunea elevi, 2018-2019, inscriși (pe bara de jos a documentului care se deschide veți selecta localitatea care vă interesează). Pentru grupele care încă nu pot fi constituite vom organiza o nouă etapă de înscriere după data de 3 oct 2018. Elevii declarați admiși (la rubrica observații) nu participă la testare.

Lista integrală a elevilor înscriși la grupele HAI LA OLIMPIADA! va fi publicată pe data de 26.09.2018.

22.09.2018

Listele cu elevii înscriși (eventual admiși) la Centrul Județean de Excelență Neamț vor fi postate pe 24 sept 2018, respectiv 26 sept 2018 pentru elevii înscriși la grupele HAI LA OLIMPIADA!, la secțiunea elevi, 2018-2019, înscriși.

În perioada 25-29 sept. 2018 va avea loc testarea elevilor (pentru grupele care se vor putea constitui în baza criteriilor menționate în comunicarea din 03.09.2018) după programul pe care-l găsiți aici

Nr. crt. Zona Grupa Ziua si ora la care se va desfasura testarea elevilor Locul de desfasurare a testarii elevilor
1 Târgu Neamt electronica si automatizari sâmbata, 29 sept, ora 9 Liceul Vasile Conta
2 Târgu Neamt româna cls. 5,6 vineri, 28 sept, ora 13 Liceul Vasile Conta
3 Târgu Neamt româna cls.7 joi, 27 sept, ora 14 CN stefan cel Mare
4 Târgu Neamt româna cls. 9,10 miercuri, 26 sept, ora 13 CN stefan cel Mare
5 Târgu Neamt româna cls. 11,12 joi, 27 sept, ora 13 CN stefan cel Mare
6 Târgu Neamt matematica – cls. 5 marti, 25 sept, ora 17 Liceul Vasile Conta
7 Târgu Neamt matematica – cls. 6 marti, 25 sept, ora 17 Liceul Vasile Conta
8 Târgu Neamt matematica – cls. 7 marti, 25 sept, ora 17 Liceul Vasile Conta
9 Târgu Neamt fizica – cls. 7 sâmbata, 29 sept, ora 9 Liceul Vasile Conta
10 Târgu Neamt TIC vineri, 28 sept, ora 14 CN stefan cel Mare
1 Roman matematica tehnic – cls 10  joi, 27 sept. ora 14 LT Vasile Sav
2 Roman matematica tehnic – cls 11,12  joi, 27 sept. ora 14 LT Vasile Sav
3 Roman chimie tehnic – 9-11 sâmbata, 29 sept, ora 9 LT Vasile Sav
4 Roman electronica si electrotehnica  joi, 27 sept. ora 14 LT Vasile Sav
5 Roman matematica – cls. 5 marti, 25 sept, ora 16 CN Roman Voda
6 Roman matematica – cls. 6 marti, 25 sept, ora 16 CN Roman Voda
7 Roman matematica – cls. 7 marti, 25 sept, ora 16 CN Roman Voda
8 Roman româna cls. 5,6 joi, 27 sept, ora 14 CN Roman Voda
9 Roman româna cls. 7,8 joi, 27 sept, ora 14 CN Roman Voda
10 Roman româna liceu joi, 27 sept, ora 14 CN Roman Voda
11 Roman fizica – cls. 7 vineri, 28 sept, ora 14 CN Roman Voda
12 Roman fizica – cls. 8 vineri, 28 sept, ora 14 CN Roman Voda
13 Roman fizica – cls. 9 vineri, 28 sept, ora 11 CN Roman Voda
14 Roman informatica – cls. 6,7 vineri, 28 sept, ora 13 CN Roman Voda
1 Piatra Neamt româna cls. 5,6 marti, 25 sept, ora 14.30 CN Petru Rares
2 Piatra Neamt româna cls. 8 sâmbata, 29 sept, ora 9,00 CN Calistrat Hogas
3 Piatra Neamt literatura universala miercuri, 26 sept, ora 16 CN Petru Rares
4 Piatra Neamt româna liceu vineri, 28 sept, ora 14.30 CN Calistrat Hogas
5 Piatra Neamt italiana vineri, 28 sept, ora 15 CN Petru Rares
6 Piatra Neamt franceza – cls. 7,8 marti, 25 sept, ora 14.30 CN Petru Rares
7 Piatra Neamt engleza – cls. 7,8 joi, 27 sept, ora 15 CN Calistrat Hogas
8 Piatra Neamt chimie anorganica – cls. 7,8,9 miercuri, 26 sept, ora 14.30 CN Petru Rares
9 Piatra Neamt chimie organica – cls. 10,11 marti, 25 sept, ora 14.30 CN Calistrat Hogas
10 Piatra Neamt TIC vineri, 28 sept, ora 14 CN Calistrat Hogas
11 Piatra Neamt psihologie vineri, 28 sept, ora 14 CN Petru Rares
12 Piatra Neamt logica, oratorie si dezbatere marti, 25 sept, ora 14.30 CN Petru Rares
13 Piatra Neamt economie vineri, 28 sept, ora 14 CN Petru Rares
14 Piatra Neamt electronica si robotica sâmbata, 29 sept, ora 9 CT Gheorghe Cartianu
15 Piatra Neamt matematica – cls. 4 sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
16 Piatra Neamt matem cls. 5 sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
17 Piatra Neamt matem cls. 6 sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
18 Piatra Neamt matem cls. 7 sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
19 Piatra Neamt matem cls. 8 sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
20 Piatra Neamt matem cls. 9 (MI, SN, servicii) sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
21 Piatra Neamt matem cls. 10 (MI, SN, servicii, tehnic) sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
22 Piatra Neamt matem cls. 11 (SN, servicii, tehnic) sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
23 Piatra Neamt matem cls. 12 (SN, servicii, tehnic) sâmbata, 29 sept, ora 9 CN Petru Rares
24 Piatra Neamt informatica cls. 5 vineri, 28 sept, ora 15 CN Informatica
25 Piatra Neamt informatica cls. 6 vineri, 28 sept, ora 15 CN Informatica
26 Piatra Neamt informatica cls. 7,8 vineri, 28 sept, ora 15 CN Informatica
27 Piatra Neamt informatica cls. 9 vineri, 28 sept, ora 15 CN Informatica
28 Piatra Neamt informatica cls. 10 vineri, 28 sept, ora 15 CN Informatica
29 Piatra Neamt informatica cls. 11,12 vineri, 28 sept, ora 15 CN Informatica
30 Piatra Neamt fizica cls. 6 joi, 27 sept, ora 16 CN Petru Rares
31 Piatra Neamt fizica cls. 7 joi, 27 sept, ora 16 CN Petru Rares
32 Piatra Neamt fizica cls. 8 joi, 27 sept, ora 16 CN Petru Rares
33 Piatra Neamt fizica cls. 9 joi, 27 sept, ora 16 CN Petru Rares
34 Piatra Neamt fizica cls. 10 joi, 27 sept, ora 16 CN Petru Rares
35 Piatra Neamt fizica cls. 11,12 joi, 27 sept, ora 16 CN Petru Rares
36 Piatra Neamt astrofizica cls. 6,7,8,9 joi, 27 sept, ora 16 CN Petru Rares

Elevii de liceu care se înscriu la grupele de matematică HLO, finanţate de Fundaţia eMAG, vor completa în rubrica “clasa” specializarea:                     MI – pentru matematică informatică, SN – pentru ştiinţele naturii, S – pentru servicii, T – tehnic.

 Pentru înscriere veți alege din tabelele de mai sus grupa la care doriți să vă înscrieți, veți da click pe link-ul din dreptul grupei respective și se va deschide un formular.   Completați formularul și nu uitați la sfârșit să-l trimiteți.

 Înscrierile se pot face și direct la sediul centrului de excelență aflat în clădirea Colegiului Național Petru Rareș, zilnic, de luni până vineri, între orele 12-15.

 Pe data de 24 sept. 2018, respectiv 26 sept. 2018 pentru grupele Hai la olimpiadă!, veți găsi pe site, la secțiunea elevi, 2018-2019, lista elevilor înscriși (eventual deja admiși în baza criteriilor menționate în comunicarea din data de 03.09.2018), data, ora și locul desfășurării testării și numărul de grupe pentru fiecare disciplină – numărul de grupe depinde de numărul de elevi înscriși, în limita finanțării aprobate (maxim 28 locuri/grupă).

Detalii privind criteriile de constituire a grupele și de selecție a elevilor găsiți în comunicarea de mai jos, din data de 03.09.2018.

03.09.2018

În perioada 24-29 sept. 2018 se vor desfășura testări în vederea constituirii grupelor de elevi în cadrul Centrului Județean de Excelență la Piatra Neamț, Roman și Târgu Neamț.

Înscrierile se vor face online sau direct la sediul centrului de excelență începând cu data de 10.09.2018

Perioada de înscriere:

  • 10 – 22 sept 2018 pentru grupele finanțate de Primăriile Piatra Neamț, Roman și Târgu Neamț
  • 11 – 24 sept 2018 pentru grupele de matematică, fizică și informatică de la Piatra Neamț finanțate de Fundația eMAG pentru Educație și Primăria Piatra Neamț.

Testările privind constituirea grupelor se vor organiza numai în cazul în care numărul de elevi înscriși la o disciplină este mai mare decât 16 (în caz contrar, nu vor fi organizate testări ale elevilor și grupa respectivă nu se va constitui în anul școlar 2018-2019).  Fac excepție grupele de ultraperformanță finanțate de Fundația eMAG care pot fi constituite cu minim 4 elevi, grupele în care este admis cel puțin un elev care a obținut un premiu, mențiune sau medalie la olimpiada națională la disciplina respectivă (în acest caz grupa se poate constitui cu minim 9 elevi) și cele la care sunt admiși cel puțin 2 elevi care au obținut un premiu, mențiune sau medalie la un concurs național/internațional, altele decât olimpiadele naționale (în acest caz grupa se poate constitui cu minim 12 elevi).

Elevii care s-au plasat pe primele 6 locuri la olimpiada județeană în anul școlar 2017-2018 vor fi admiși fără a participa la testarea pentru selecție, cu condiția de a completa un formular de înscriere în condițiile și perioada prevăzută pentru înscriere.

Elevii care au absolvit cursurile la Centrul Județean de Excelență Neamț în anul școlar 2017-2018 (în urma participării și promovării la evaluarea finală) se pot înscrie în anul școlar viitor fără a participa la testarea pentru selecție, cu condiția de a completa un formular de înscriere în condițiile și perioada prevăzută pentru înscriere.

Numărul de locuri care se pot ocupa fără a participa la selecție nu poate fi mai mare decât 14/grupă (reprezentând cel mult jumătate din numărul de locuri pentru o grupă).  În cazul în care numărul celor care au promovat la evaluarea finală ori s-au plasat pe primele 6 locuri la olimpiada județeană este mare decât 14 vor fi admiși fără a participa la selecție elevii care s-au plasat pe primele 6 locuri la olimpiada județeană, apoi cei care au promovat la evaluarea finală în ordinea descrescătoare a notelor obținute.

Elevii claselor a IV-a vor fi admiși la grupele de matematică fără a participa la testare dacă s-au plasat pe primele 6, respectic 12 locuri la concursul „Mate – olimpiada micilor școlari” în anul școlar 2017-2018 (în funcție de numărul de grupe aprobate).

Elevii claselor a V-a vor fi admiși la grupele de matematică fără a participa la testare, dacă s-au plasat pe primele 6 locuri la concursul „MATHESIS” în anul școlar 2017-2018 sau dacă au absolvit cursurile la centrul de excelență în anul 2017-2018 în condițiile menționate mai sus.

DETALII  PRIVIND  GRUPELE  CARE  SE  VOR  CONSTITUI  ÎN  ANUL  ȘCOLAR  2018-2019  ȘI  LINK-UL CĂTRE  FORMULARUL  DE  ÎNSCRIERE  VOR  FI  POSTATE  PE  SITE  ÎNCEPÂND  CU  DATA  DE  10.09.2018 

26.04.2018

Rezultatele de la contestații cât și rezultatele finale la concursul MATHESIS se găsesc pe pagina „Olimpiade și concursuri”, subpagina MATHESIS 2017-2018.

Premierea elevilor va avea loc în data de 25 mai 2018, ora 16,30, în sala de festivități a Colegiului Național Petru Rareș din Piatra Neamț.

23.04.2018

Eventualele contestații privind rezultatele concursului MATHESIS se depun la Centrul Județean de Excelență Neamț, marți 24.04.2018, până la ora 15. Contestațiile semnate și scanate pot fi trimise și pe email la adresa excelentant@gmail.com. Vă rugăm să menționați și subiectul care face obiectul contestației.

Rezultatele finale vor fi postate pe site pe data de 27 aprilie 2018.

11.04.2018

Cea de-a doua ediție a concursului de matematică MATHESIS se va desfășura pe data de 21 aprilie 2018  începând cu ora 9,00.

Concursul se adresează atât elevilor Centrului Județean de Excelență cât și celorlalți elevi din clasele de gimnaziu, liceu și din clasa a IV-a din județul Neamț și se va desfășura în trei centre organizate la Colegiul Național Petru Rareș, Colegiul Național Roman-Vodă și Liceul Vasile Conta.  Detalii privind desfășurarea concursului găsiți în Regulamentul privind organizarea și desfășurarea concursului de matematică MATHESIS  2018 postat pe site-ul Centrului Județean de Excelență Neamț  www.centrulexcelentaneamt.ro pagina „olimpiade și concursuri”, subpagina „MATHESIS” 2017-2018.

Pentru înscriere fiecare unitate de învățământ care are elevi care doresc să participe la concurs trebuie să trimită la adresa excelentant@gmail.com un tabel care să conțină date despre elevii participanți ca în macheta atașată (inclusiv elevii din Centrul Județean de Excelență Neamț). Numărul maxim de elevi dintr-o unitate de învățământ care pot participa la concurs  este de 2 elevi/clasă  (fără a lua în calcul elevii din Centrul Județean de Excelență Neamț).

În vederea înscrierii elevilor din școala dvs. vă rugăm să ne transmiteți tabelul în format electronic  și o adresă (semnată și ștampilată) scanată prin care ne comunicați nr. de elevi care doresc să participe la concurs până la data de 08.02.2017 inclusiv.

14.03.2018

Luni, 19.03.2018, cursurile de matematică și creativitate și inovație se suspendă.

În perioada 20.03.2018 – 30.03.2018 au loc evaluările finale la grupele din Centrul Județean de Excelență Neamț. Detalii privind evaluarea finală se găsesc pe pagina „elevi” subpagina „evaluari finale”. Datele evaluărilor finale vor fi stabilite la penultimul curs din luna martie.

02.03.2018

Modificări la orar pentru perioada 05.03.2018 – 10.03.2018

Deoarece pe data de 10.03.2018 are loc olimpiada județeană de matematică cursurile de matematică din data de 10.03.2018 se suspendă.

Grupele de matematică la clasa a V-a recuperează cursurile neefectuate în data de 24.02.2018 și 10.03.2018 în săptămâna 05.03.2018-09.03.2018 după cum urmează:

  • marți, 06.03.2018, ora 14,30 (ambele grupe)
  • vineri, 09.03.2018, ora 14,30 (ambele grupe) 

20.02.2018

Modificări la orar pentru perioada 20.02.2018-26.02.2018:

– La grupa de anatomie cursurile de marți, 20.02.2018, se suspendă și se reprogramează miercuri, 21.02.2018, ora 14,30, la sala 4

– La grupa de lb. română, cls. a VIII-a, cursurile de joi, 22.02.2018, se suspendă

– Toate cursurile de sâmbătă, 24.02.2018, de la Colegiul Naționa Petru Rareș se suspendă (lipsă de spațiu din cauza olimpiadei județene de fizică); eventualelele reprogramări vor fi postate pe site în zzilele următoare.

07.02.2018 

În perioada 2-5 februarie 2018 elevii Centrului Judeţean de Excelenţă Neamţ de la grupa de astronomie a d-lui prof. Oniciuc Grigoruţă au participat la Olimpiada Naţională de Astronomie şi Astrofizică  desfăşurată la Gura Humorului unde au obţinut rezultatele următoare:

Numele elevuluiPrenumele elevuluiClasaSectiuneaUnitatea de invatamantRezultate SRF
ApostolAlexandru7Juniori CN Petru RareșMedalia de bronz
BistriceanuTraian7Juniori CN Petru RareșMedalia de onoare
BranutAlexandra8Juniori CN Petru RareșMedalia de bronz
PacalFlavia8SenioriCN Petru RareșMedalia de bronz
Sturzu-CosmaSmaranda7Juniori CN Petru RareșMedalia de onoare

Rezultatele obţinute de elevii Centrului Judeţean de Excelenţă Neamţ la concursul naţional de chimie „Acad.Cristofor Simionescu”

[table “16” not found /]